Nuorttâlâškielâ

sämikielâ
Nuorttâlâškielâ
6. Nuorttâlâškielâ
6. Nuorttâlâškielâ
Nommâ
Jieijâs kielân sääʹmǩiõll
Tiäđuh
Kuávlu  Suomâ
 Ruoššâ
Virgálâš kielâ Aanaar
Sárnoi meeri 400
Saje ij 100 stuárrámuu juávhust
Pustaveh läättinkielâliih
Kielâhuolâttâs Kielâkäldee
Kielâtieđâlâš luokkajyehim
Kielâkodde uuraallâš kielah
Kielâjuávkku sämikielah
Kielâkoodih
ISO 639-2 sms
ISO 639-3 sms
Glottolog skolt1241

Nuorttâlâškielâ lii sämikielâ. Ton aldemuš suhâkielâ lii anarâškielâ.

Äʹvv sämimuseo nommâ nuorttâlâškielân váldu-uuvsâ paajaabeln Neidenist
Čeʹvetjääuʹr tuâjjpõrtt ađai Čevetjäävri pargopáájá Čevetjäävrist
Siida muštâl nuorttâlâškielâlijd museo uđâsmittempargoost já maht museo palvâl ton ääigi

Nuorttâlâškielâ pustavehMute

А а Â â B b C c Č č Ʒ ʒ Ǯ ǯ D d
Đ đ E e F f G g Ǧ ǧ Ǥ ǥ H h I i
J j K k Ǩ ǩ L l M m N n Ŋ ŋ O o
Õ õ P p R r S s Š š T t U u V v
Z z Ž ž Å å Ä ä ʹ
â = ɘ (švaa), c = ts, č = tʃ, ʒ = dz, ǯ = dʒ, ǧ = ɟʝ, ǩ = cç, õ = ɐ (švaa), š = ʃ, ž = ʒ, å = ɔ.

KielâoppâMute

JienâdâhoppâMute

VokalehMute

ovdâ koskâ tyehi
poskâd i (i) u (u)
peliposkâd e (e) ɘ (õ) o (o)
pelijuolâd ɛ (e) ɐ (â) ɔ (å)
juolâd a (ä) ɑ (a)

DiftoŋehMute

ovdâ ovdâ já koskâ tyehi já ovdâ tyehi já koskâ tyehi
poskâd já peliposkâd ie (ie) (iõ) ue (ue) (uõ)
poskâd já pelijuolâd (ie) (iâ) (ue) (uâ) (uå)
poskâd já juolâd ua (uä)
peliposkâd já pelijuolâd (eâ)
peliposkâd já juolâd ea (ea)

KonsonantehMute

labial dental / alveolar postalveolar palatal velar
naasaal m (m) n (n) nʲ (nj) ŋ (ŋ)
čuojâhánnáá kluusil p (p) t (t) k (k)
čyejilis kluusil b (b) d (d) g (g)
čuojâhánnáá affrikaatta t͡s (c) t͡ʃ (č) c͡ç (ǩ)
čyejilis affrikaatta d͡z (ʒ) d͡ʒ (ǯ) ɟ͡ʝ (ǧ)
čuojâhánnáá sibilant s (s) ʃ (š)
čyejilis sibilant z (z) ʒ (ž)
čuojâhánnáá frikativ f (f) x (h)
čyejilis frikativ v (v) ð (đ) ʝ (j) ɣ (ǥ)
vibrant r (r)
lateral l (l) lʲ (lj)
pelivokaleh w (u) j (i)

HämioppâMute

PronominehMute

Persovn Jurgâlus Nominativ Genetiv
1. ol. mun mon muu
2. ol. tun ton tuu
3. ol. sun son suu
1. kl. muoi muäna muännai
2. kl. tuoi tuäna tuännai
3. kl. suoi suäna suännai
1. ml. mij mij mij
2. ml. tij tij tij
3. ml. sij sij sij
  oovtâloho kyehtiloho maaŋgâloho
Nominativ son suäna sij
Genetiv suu suännai sij
Akkusativ suu suännaid siˊjjid
Illativ suˊnne suännaid siˊjjid
Lokativ suˊst suännast siiˊst
Komitativ suin suännain siˊjjivuiˊm
Abessiv suutää suännaitää siˊjjitää
Essiv suuˊnen suännan -
Partitiv suuˊđed - -

KirjálâšvuotâMute

  • Feist, Tim: A grammar of Skolt Saami. Manchester, 2010.
  • Aikio, Marjut og Anna-Riitta Lindgren 1973: Kielirapportti. Saamelaiskomitean mietintö 1973:46.
  • Hallamaa, Panu 1997: Unangam Tunuu and Sugestun: A Struggle for Continued Life. Hiroshe Shoji and Juha Janhunen (eds.) Northern Minority Languages. Problems of Survival. Senri Ethnological Studies 44:187-224. Osaka: National Museum of Ethnology.
  • Korhonen, Mikko. Mosnikoff, Jouni. Sammallahti, Pekka. Koltansaamen opas. Castreanumin toimitteita, Helsinki 1973.
  • Mosnikoff, Jouni og Pekka Sammallahti 1988: U'cc sääm-lää'dd sää'nnǩeârjaž = Pieni koltansaame-suomi sanakirja. Jorgaleaddji.
  • Mosnikoff, Jouni og Pekka Sammallahti 1991: Suomi-koltansaame sanakirja = Lää'dd-sää'm sää'nnǩe'rjj. Ohcejohka: Girjegiisá.
  • Moshnikoff, Satu: Muu vuõssmõs sää'mǩe'rjj.
  • Moshnikoff, S. and Moshnikoff, Jouni and Koponen, E. 2009. Koltansaamen koulukielioppi (Sää'mǩiõl ǩiõllvuä'ppes škoou'li vääras). Inari, Finland: Saamelaiskäräjät.

KäldeehMute